Існує великий розрив у фінансуванню різних потреб освітньої сфери. Про це сьогодні на обласній раді ректорів в Черкасах повідомив ректор ЧНУ ім.  Б. Хмельницького Олександр Черевко.

– Попри те, що кожного року відбувається нібито збільшення обсягу державного замовлення, видатки на освіту не змінюються. І зміни за принципом «гроші за студента», який останнім часом впроваджується при вступі на бюджету форму навчання, не призвели до якісного фінансування закладів вищої освіти, – зазначив Олександр Черевко. – І як би ми не опиралися новій концепції стипендіального забезпечення, доцільність і необхідність її впровадження очевидна. Адже сьогодні фінансування стипендій займає близько 31%. А капітальні видатки освітньої сфери лише 0,3% бюджетної галузі. І поки цей дисбаланс не буде усунутий, наші навчальні програми застаріватимуть безкінечно, особливо ті, що потребують сучасного обладнання.

Для прикладу Черевко навів свою поїзду в азербайджанські навчальні заклади. Там, мовляв, кафедри фізики працюють за нанотехнологіями. Зокрема, йому показували новий мікроскоп, який придбали за 1 мільйон 200 тисяч доларів.

– Для нас це зараз фантастика. Але для нас це колеги, це ж наша спільна базова школа, бо всі ми, як кажуть, з Радянського Союзу вийшли… – зауважив Олександр Черевко. – А ми для дослідницької роботи використовуємо обладнання, яке використовували ще 30 років тому. Тож однією з структурних змін у системі вищої освіти повинна бути зміна фінансування та розподілу коштів на користь капітальних видатків в освіті. Однак, цього річ, думаю, ситуацію погіршиться, бо рішення уряду про підвищення мінімальної зарплати стало не підйомним тягарем для більшості вишів. І ми не винні. Для того, щоб не допустити заборгованості з зарплат, ректори змушені приймати непопулярні рішення. Звісно, те, що стосується бюджету, надходитиме. Але всі ми розуміємо, що джерело нашої діяльності це не лише бюджет, а й контрактна форма навчання, додаткові послуги, що дозволяє законодавство, це відповідні грантові програмі.

Для прикладу, Черевко навів свій університет – ЧНУ.

– У нас 70% фінансується з бюджету, 30% за рахунок контракту. І контракти, всі ви знаєте, ми можемо переглядати раз в рік на оголошений рівень інфляції. Те, що ми отримуємо за рахунок контрактів, недостатньо. Цього мало, щоб підняти зарплату до 3200. А в нас це треба 270 особам… Виходить, що ми вимушені скорочувати людей, зменшувати надбавки, підвищувати вартість послуг. І хотілося б розуміння цього! – наголосив Олександр Черевко.

Він зауважив, що і в Києві радять не допустити хвилювання в середовищі колективів, і профспілки проти, але ж є трудове законодавство на яке теж треба зважати…

– Головне не порушувати трудове законодавство, а дотримуватися його! – сказав Черевко.

Він порадив колегам з вищих навчальних закладів подивитися на свої витрати та кадровий потенціал, а також пояснити студентам і батькам, що тема оптимізації — це не тема окремо взятого ректора, а тема сьогоднішнього часу.

Олександр Черевко розповів, що роблять в ЧНУ для оптимізації:

– Оптимізуємо штатний розпис, переглядаємо тарифні розряди, доплати і надбавки, підвищуємо вартість навчання, а також підвищуємо вартість проживання в гуртожитках (а це 40% від 1100 гривень), – сказав Черевко.

Також ректор ЧНУ пообіцяв, що стипендії студенти повинні отримати до кінця тижня. 

Related posts:


Читайте также:

Добавить комментарий

Войти с помощью: 

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*